Kurs rysunku – jak opanować podstawy?

Opublikowano: 5 sierpnia 2020

Nic nie przychodzi od razu. Nawet jeśli jest to twoja ogromna pasja. Tak jak nie istnieje osoba, która w miesiąc perfekcyjnie nauczyła się mówić w obcym języku, tak i ty nie wymagaj od siebie, że w krótkim czasie zostaniesz drugim da Vincim.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Nie ma jednej drogi do osiągnięcia celu, ale bez praktyki trudno będzie ci zauważyć jakiekolwiek postępy. Dlatego staraj się rysować regularnie, a szkicownik zabieraj ze sobą wszędzie tam, gdzie to możliwe. Niech nauka rysunku wejdzie ci w krew. Wykorzystuj każdą wolną chwilę. Masz 20 minut przerwy? Świetnie! Usiądź i zrób jakiś szybki szkic. To nie musi być idealna, skończona już ilustracja. Pamiętaj, że i w rysunku zastosowanie ma zasada Pareta. Tworząc 20% ilustracji, uczysz się w 80%.

Nie twórz od razu gotowej ilustracji

Pierwsze kroki zawsze są trudne, dlatego nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Pejzaże czy portrety zostaw na trochę późniejszy czas, gdy już się rozrysujesz. Zacznij od postaw – na przykład rysowania prostych linii. Brzmi banalnie? Zdziwiłbyś się, ile osób nie potrafi tego zrobić. Najważniejszy jest prawidłowy uchwyt. Ołówek zawsze trzymaj kciukiem i palcem wskazującym. To da ci pewność w prowadzeniu linii. Jeśli chcesz to robić precyzyjnie, ruch powinien iść nie z dłoni, a z ramienia.

Nie bój się błędów

Nauka rysunku to wyboista droga pełna wzlotów i upadków. Jednego dnia będziesz cieszyć się z coraz lepszych efektów, by kolejnego rzucać szkicownikiem ze złości, że coś ci nie wychodzi. Spokojnie – to zupełnie normalne. Ale nie denerwuj się i pamiętaj, że zawsze masz gumkę, którą możesz zetrzeć wszystko to, co ci się nie podoba. I po prostu zacząć od początku.

Naucz się podstawowych pojęć

Jeśli chcesz zrozumieć kompozycję, musisz wiedzieć, czym jest walor i focal point. Walor to najprościej mówiąc cieniowanie, którego zadaniem jest wybicie ważnych elementów i ukrycie tych mniej istotnych. Z kolei focal point – inaczej zwany dominantą to rzecz, osoba lub miejsce, które jest głównym tematem pracy, a jego zadaniem jest skupienie uwagi odbiorcy.

Nie porównuj się z innymi

Jasne, szukaj swoich mentorów inspirujących cię do dalszej pracy. Ale nie denerwuj się, że komuś innemu wychodzi element, nad którym ty musisz jeszcze popracować. Przejrzyj swoje rysunki. Widzisz postępy? Kreska stała się pewniejsza? Oby tak dalej! Pamiętaj, że tylko twoje prace mogą być punktem odniesienia dla twoich własnych postępów.

Nie ma to jak szkoła rysunku

Wiele elementów możesz wytrenować samodzielnie. Ale zawsze przyda się ktoś, kto spojrzy na twoje rysunki krytycznym okiem. Powie ci, co robisz dobrze, a co można jeszcze poprawić. I co najważniejsze, doradzi, jak możesz to zrobić. Nauka rysunku pod profesjonalnym okiem nauczyciela da ci możliwość szybszego rozwoju, poszerzy twoje horyzonty i sprawi, że każdy warsztat nauczy cię czegoś nowego.

Miłego rysowania i do zobaczenia!

Więcej informacji o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy


Więcej artykułów na ten i inne tematy znajdziesz na naszej stronie:
sealart.pl


author avatar
szablon3

Zobacz również

Kurs rysunku może być fascynującym przeżyciem, które przyniesie ci mnóstwo ciekawych doświadczeń, pokaże świat nieodkrytych...
Więcej
Każdy z nas w inny sposób lubi spędzać wolne chwile. Najważniejsze, aby wykorzystać ten czas z korzyścią dla...
Więcej